Kadir Özbilgin Köşe Yazıları Manşet Tokattan

Küresel salgın günleri, elektronik basın toplantıları ve Tokat’ta karantinaya alınanlar…

İçinde bulunduğumuz bu küresel salgın günlerinde Tokat Belediyesi’nin “video konferans” yoluyla gerçekleştirdiği basın toplantısına talepleri üzerine, Tokat Safa Televizyonu (SRT) adına katıldım.

Yüz yüze basın toplantılarından sonra ilk kez deneyimlediğim bu elektronik basın toplantısı, kurumsal iletişimde yeni bir çığır açacağa benziyor.

Günümüz toplumlarında, iş ve günlük akış içinde internet zaten olmazsa olmazdı. Ancak, evlerde izole olmak ve küresel bir salgın tehlikesi ile karşı karşıya kalmak hem interneti daha da mühim hale getirdi hem de kullanıcı tarafında farklı eğilimlerin oluşmasına yol açtı.

Elbette insanların COVID -19 nedeniyle kendilerini olağan dışı bir durumda bulmalarıyla internet, salgından önceki duruma göre çok daha önemli bir rol oynamaya başladı ve internet veri trafik akışı da arttı.

Bu artışın bu tipteki elektronik basın toplantılarında bir kesintiye yol açıp açmayacağını bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla zaman zaman kopan ses ve görüntüler, basın toplantısında kesintilere neden oluyor ki, bu durum biraz sıkıntı yaratıyor.

****

Elektronik basın toplantısına gelince…

Başkan Eroğlu’nun önümüzdeki dönem kamu gelirlerinin azalacağına, bunun belediyelere ayrılacak paylarda bir düşüşe yol açacağı öngörüsüyle hareket ederek, yapmayı planladıkları kimi faaliyetlerde şimdilik bir erteleme kararı alması çok yerindedir.

Bu düşünceden yola çıkarak, planlanan faaliyetler için kullanılabilecek kaynakların bir kısmının  “sosyal destek paketi” adı altında ihtiyacı olan vatandaşlara aktarılması da olumlu bir gelişmedir.

Ayrılan 2 milyon tutarındaki kaynağın, 1072 esnafa dağıtılacak 500 liralık desteğin elbette hatırı sayılır, tüm yaralara merhem olacak bir rakam olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak Tokat’taki meslek odalarının bu tür karşılıksız / geri ödemesiz destekleri yapamadıkları ya da yeterince yapamadıkları bir ortamda, belediyenin “çam sakızı çoban armağanı” türünden mali desteği de küçümsenemez.

Demek ki, verenin gücü ancak buna yetiyor. Kaldı ki, Sayın Eroğlu, bu destek tutarının artırılması için çabaladıklarının da altını özenle çizdi.

Temennim bu yardımların gizli yapılması ve bir reklama dönüştürülmemesidir.

Diğer önemli bir husus da, bu salgın nedeniyle işlerini kaybedenlerin / kaybedeceklerin durumu idi…

Başkan Eroğlu belediye olarak, oluşabilecek “işsizler” için bir eylem planı yapmadıklarını ancak bu konuyu meslek odalarıyla birlikte istişare ederek, bu konuda bir yol haritası belirlenmesinin ve buna hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizmesi ve basın mensuplarından gelen uyarı ve önerileri not etmesi de konuya samimiyet ve iyi niyetle yaklaştığı izlenimi veriyor.

***

Bu paylaşım ve resimler İl Müdürümüz Cemil Çağlar Bey’den…

Bunlar Hollanda’dan gelen ve Tokat’taki Gülsüm Ana Yurdu’nda karantina altına alınan misafirlerin duygu ve düşünceleri…

Oysa ben bu insanların Tokat’a getirilişlerine kızıyordum. Ama bunları gördükçe de duygulandım ve bencilliğimden utandım.

İyi ki varsın Cemil Müdür…

İlgili Yazılar

Kocaman Ar-Ge Danışmanlık

TOKATtan Haber

Çiftçilerimize il özel idaresi destekli patates ve soğan tohumluğu dağıtıldı

TOKATtan Haber

Tokat’ta üretilen AR-GE projeleri ilgisizlik nedeniyle uygulamaya alınamıyor

TOKATtan Haber

Yorum Yaz