Manşet Tokattan

OKA Toplantısı Tokat’ta yapıldı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Temmuz ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tokat’ta yapıldı. 

OKA Yönetim Kurulu Başkanı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“COVID 19 ile mücadelede yeni bir döneme girdiğimiz şu aylarda ülkemizdeki ekonomik ve sosyal normalleşme adımlarına da uygun olarak Kalkınma Ajansımız da Bölgemiz illerinde ekonomik ve sosyal kalkınmaya ilişkin sorunlara, ihtiyaçlara cevap vermek üzere yeni dönem faaliyet planlarını şekillendirmektedir. Bu doğrultuda, Bölge illerimizde uygulaması devam eden Ajansımız destekli bütün projelerde faaliyetler hassasiyetle gözden geçirilmekte, muhtemel aksamalara karşı proje yararlanıcıları ile yakın temas kurulmaktadır. Ajans olarak, kamu kaynağının etkin ve verimli bir şekilde bölgemizin kalkınması için en uygun olarak yatırıma dönüşmesini sağlaması amacına uygun olarak gayret gösterilmektedir. Bu hususta, Ajans Genel Sekreterliği’nin ve illerimizde Yatırım Destek Ofislerinin her an yararlanıcı kurum ve kuruluşlarımızın hizmetinde olduğunu hatırlatmak isterim.  Bu ayki toplantımızda, Ajansımızın gelecek aylarda ilan etmeyi planladığı mali destek programının da çerçevesi değerlendirilecektir. Bölgemizdeki sanayi alanlarında üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesi yoluyla bölgede yeni iş, yatırım ve istihdam olanaklarının cazip hale gelmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlıkları yürütülen mali destek programında ayrıca bölgemizde girişimcilik temelli üretim ve hizmete dayanan tesisler için altyapının iyileştirilmesi de öncelik olarak ele alınmaktadır.  Malumunuz olduğu üzere, Ajansımızın yıl boyu başvuruya açık olan Fizibilite Desteği ve Teknik Destek programları uygulanmaktadır. Her iki programda da Bölgemizde yatırım imkânlarının geliştirilmesi, kurumlarımızın iş yapma kalitelerinin arttırılması konularında projelere destekler sağlanmaktadır. Bugün de, bu programlar kapsamında gelinen noktayı ele alarak, yapılan başvurulara ilişkin değerlendirmelerimizi de karara bağlayacağız. Bu vesileyle, geçtiğimiz ay kar amacı güden işletmelerimizin de başvurusuna açılan Teknik Destek Programına gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğumu, inşallah işletmelerimizde de başarılı çalışmalara aracılık edebilmeyi dilediğimi ifade ederim. Bölgesel kalkınma önceliklerimizden biri de ihracatın artırılması ve tabana yayılması konusunda daha fazla çaba gösterilmesidir. 2019 yılından bu yana Ajansımız bünyesinde, ticaret ve sanayi odalarımızın da destekleriyle, TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi faaliyetlerini sürdürmektedir. Firmalara hedef pazar ve müşteri bulma konusunda destek olan bu merkezde kurulmasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen 108 işletmeye birebir danışmanlık verilmiş, 4 sektör analiz raporuyla 12 firmaya detaylı ihracat yol haritası raporu hazırlanmıştır. Bölgemiz ekonomisi için çok önemli bir ihtiyacı karşılayan bu Merkezin çalışmaları da bugün Yönetim Kurulumuzda ele alınacaktır.  Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, 
Bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Sayın Tokat Valimize, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza gönülden teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.” 

Vali Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başkanlığında gerçekleşen toplantıya Amasya Valisi Mustafa Masatlı,Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çorum Belediye Başkanı H. İbrahim Aşgın, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, OKA Genel Sekreter Vekili ibrahim Ethem Şahin, Tokat TSO Başkanı Ali Çelik, Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle ve diğer üyeler katıldı.

Gülay KARTAL Haberi

İlgili Yazılar

Tokat Belediyesi’nde “silkelenme”

TOKATtan Haber

Cumhurbaşkanı, “Kanunlara uymayın” diyor!

TOKATtan Haber

Tokat GOÜ’ den bir başarı daha…

TOKATtan Haber

Yorum Yaz