Manşet Yurttan

IMF bizden borç para istedi yalanı

Erdoğan’ın “IMF bizden borç istedi” sözlerine eski Merkez Bankası Başkanı’ndan yanıt

Erdoğan’ın ‘IMF borç istedi’ iddiasına bir yanıt da, eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’dan geldi. Erdoğan’ı yalan söylemekle suçlayan Yılmaz, “IMF bizden borç istemedi” dedi.

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi değerlendirmeleri yaparken sıklıkla kullandığı “IMF bizden borç istedi” sözlerini yalanladı.

“IMF bizden borç istemedi”

 Yılmaz, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Şu IMF’ye 5 milyar dolar borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime YALAN. Konu çok teknik. Kısacası IMF bizden borç istemedi. İhtiyati bir fona TAAHHÜTTE bulunuldu. Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: MB bilançosunda böyle bir borç kaydı yok.”

Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunmuş, ekonomide yaşanan krize ilişkin eleştirilerde bulunan ve çözüm önerisi sunan Babacan’a yüklenmişti. ”Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan (Ali Babacan) ‘bu borcu verelim mi’ dedi. ‘Verelim’ dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK: Cumhuriyet

İlgili Yazılar

Uluslararası Tokat Gıda İhtisas Organize Sanayi, Vali Sayın Ozan Balcı ve Ahmet Arat

TOKATtan Haber

Cittaslow turizmi

TOKATtan Haber

Hasan Amca’ya 1 Hans’a 2 ödediler

TOKATtan Haber

Yorum Yaz