Kadir Özbilgin Köşe Yazıları Tokattan

Bakanlıktan talimat gelmese Corona denetimi umurlarında bile olmayacaktı!

Artık iyice inanmaya başladım,  Tokat bilmediğimiz bir gezegenin cehennemi gibi…

Aşağıdaki fotoğrafa bakınca ne demek istediğimi anlarsınız.

Koca koca, makam mevki sahibi adamlar kendileri düşünememişler, İçişleri Bakanlığının talimatıyla Corona denetimine çıkacaklar, tesbih gibi dizilmiş, poz vermişler. Sanırsınız ki birazdan büyük ve tehlikeli bir göreve çıkmadan önce büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpecekler.

Dün Facebook’da bir paylaşımda bulunmuş ve “Uyarıyorum! Tokat’ta gerçekleşecek bir pandemi artışının sorumluları Vali Sayın Ozan Balcı ile Belediye Başkanı Sayın Eyüp Eroğlu olacaktır. Şehirde gerekli önlemleri almayan, Corona konusunda gerekli denetimleri yapmayan iki kurumun; Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi’nin yöneticileri meydana gelebilecek bir Corona artışının tek sorumluları olarak anılacaklardır” demiştim.

Ve “Şehirde yaşayan; maske, mesafe kuralını ihlal eden hatta bu sorumsuzluğu bir halt sanan ve şehirde pervasızca dolaşan ve gittikçe de artan insanların varlığı, bu iki yöneticinin üstlerine düşüne yeterince yapmadıklarının / yapamadıklarının bir göstergesidir” diye devam etmiştim.

Tokat’ın maske-mesafe kuralını takmayan insanlar tarafından istila edildiğini, bu yüzden özellikle (50-65 yaş aralığında olan) ailelerin Tokat’ta dolaşmaktan kaçındıklarını evlerine hapis olduklarını, çıksalar da “korkarak” çıktıklarını, bu yüzden Tokat’ta bir pandemi artışının yaşanacağını bir türlü keşfedemeyen valilik, belediye ve meslek odasının ilgilileri bugün, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla nihayet denetime çıkmışlar.

Bunun için bakanlık talimatı gelmesi mi gerekirdi?  Bu kurumların yöneticileri bu şehirde yaşamıyorlar mı? Sırça köşklerinden hiç mi sokağa çıkmıyor, bu şehirde neler dönüyor diye merak etmiyorlar mı?

Sürekli PR çalışması yapmayı hiç değilse bir an erteleyip, şehrin gerçek sorunlarıyla yüzleşmeyi akıllarından geçiriyorlar mı?

Bu şehri yönetmekle sorumlu olanlar çevrelerini kuşatan, şehrin gerçek sorunları hakkında en ufak bilgileri olmayan insanlardan kurtulmayı ve “kral çıplak” diyen bir avuç insana kızmayı bırakıp, onların sesine kulak vermeyi bir gün akıllarına getirecekler mi?

Yazı yazmak tarihe not düşmek demektir. Ben bu yazımla tarihe yine bir not düşeyim.

Üç gün süreceği söylenen bu denetimler, Tokat’ta Corona’nın yayılmasını önlemek için yeterli değildir.

Neden mi?

Üzücüdür, hoşunuza da gitmeyebilir ama Tokat’ta yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu “kent ve kentlilik bilinci” edinememiştir. Büyük bir çoğunluğu “kent görgüsüzlüğü” sergilemede sakınca görmeyen, toplumsal sorumluluk duygusundan habersiz insanlardan oluşmaktadır.

Bir zamanlar aydın görüşlü, kibar, sorumluluk sahibi, eğitimli, irfan sahibi, çağdaş insanların yaşadığı Tokat, kırsaldan aldığı göçlerle bozulmaya yüz tutmuş, şehri yönetenler de en az 25 yıl boyunca bir “idare-i maslahat” tutumu takınarak, işlerini gerektiği gibi değil de, günün şartlarına göre ve oy kaygısıyla durumu idare ederek günü kurtarmaya çalışmışlardır.

Bu söylediklerim bir gözleme değil, veriye dayalı sonuçlardır. Devletimiz 14 yıl önce bu konuyu saptamış, “Tokat’ta toplumsal yapının geliştirilmesi” konusunu önemli bir sorun olarak ortaya koymuş, Tokat’ın tüm yönleriyle insan sermayesi ve toplumsal sermayenin oluşmasına ve bu dönüşüme hazır olması gerektiğine vurgu yapılmıştır.

Ne yazık ki, gelmiş geçmiş tüm yöneticiler; valiler ve belediye başkanları, kendilerine yarayacak popüler işlerle meşgul olmuşlar, Tokat’ın bu dönüşüme hazır olmasını sağlamak bir yana, insan ve toplumsal sermaye oluşumuna hizmet edecek bir çalışma yapmayı yeğlememişler, bu yüzden de Tokat’ın kentleşme hızının Türkiye ortalamasından düşük olmasına sebebiyet vermişlerdir.

Bu gün Tokat’ta insanların pervasızca ve sorumsuzca maske ve mesafe kuralını ihlal etmeleri, şehri hoyratça kullanmaları bunun sonucudur.

Tokat’ta tahsilli insanların varlığı değil, eğitimli insanların varlığına dikkat edilmelidir. Zira tahsilli insan eğitimli insan değildir.

Aralarındaki fark şudur! Tahsilli insan maytap gibidir. Çok fazla ışık verir ama çabuk söner. Onunla sokağınızı aydınlatamazsınız. Eğitimli insan ise kandil gibidir. Uzun süredir ve kendini tüketme pahasına ışık verir. Onunla sokağınızı aydınlatabilirsiniz. Yani bize parlaklık değil kalıcılık gereklidir.

Bu nedenle de Tokat’ta yaşanan toplumsal sorumsuzluk dikkate alındığında,  Tokat’taki 3 günlük Corona denetimi asla yeterli olmayacaktır. Bu denetimlerin her gün ve sürekli yapılarak, bu suretle Tokat’ta pandemi artışının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bu denetimlerde özellikle Bulvar ile Kanal Tokat’taki yürüyüş yolu ve bu yol üzerinde türeyen büfeden bozma çay bahçelerine dikkat edilmelidir

Tokat’ta okulların açılması ise ayrı bir konudur ve yetkililerin nasıl bir karar alacaklarını görüp, ona göre bir değerlendirme yapacağımı da ayrıca not düşeyim.

İlgili Yazılar

Tokat’ta güreş şenliği hazırlığı

TOKATtan Haber

Çekerek Havzası Rehabilitasyon Toplantısı

TOKATtan Haber

2. Okuma Kültürü ödül töreni

TOKATtan Haber

Yorum Yaz