Kadir Özbilgin Köşe Yazıları Tokattan

Tokat AKP Kadın Kollarından ‘ayıplı’ açıklama…

Buna Tokat’taki AKP’li kadınların ‘ayıplı’ açıklaması da diyebilirsiniz.

AKP Tokat Kadın Kolları Başkanı Sayın Havva Sabuncu, Abdurrahman Dilipak hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklamış.

Soyadı Dilipak olan ama dili pak olmayan bu şahıs benim için, iktidardan güç alıp, Türk halkının kutsal değerlerine hakaret eden onlarca gereksiz insandan birisi olduğu için, ne sözleri ne de eylemleri asla ilgimi çekmez, bu adamı dikkate değer bulmam.

Ancak bu şahısla ilgili olarak Sayın Havva Sabuncu tarafından yapılan açıklamada dikkatimi çeken öyle satırlar var ki, “acaba bu bir zihniyetin dışa vurumu mu?” diye sormaktan kendimi alamadım.

Sayın Sabuncu açıklamasında; “Bizler dışarıdakilerle mücadele ettiğimiz gibi içerideymiş gibi görünenlerle de mücadelemize aynen devam edeceğiz. Partimizin kadınlarının iffetine ve namusuna yönelik hiçbir hakareti kabul etmemiz mümkün değildir” diyor.

Dehşete kapıldım! Üzüldüm ve inanmakta zorluk çektim.

Sayın Havva Sabuncu’nun “dışarıdakiler” dedikleri kimlerdir? “Bizler dışındakilerle mücadele ettiğimiz gibi” diyerek ayrıştırdığı insanlarla nasıl ve hangi mücadeleyi vermektedirler? Örneğin “dışardakiler” dediği AKP’ye oy vermeyen kadın ve erkekler midir? Öyleyse bu insanlarla nasıl bir mücadelenin içindedirler?

Yine Sayın Sabuncu, “Partimizin kadınlarının iffetine ve namusuna yönelik hiçbir hakareti kabul etmemiz mümkün değildir” derken, partilerinden olmayan kadınların iffetine ve namusuna yönelik hakaretleri mübah mı görmektedirler? Bu nasıl bir açıklamadır?

Düşünmeden, tartmadan söylenen bir söz müdür, yoksa bilerek ve hesaplanarak edilen bir söz müdür ya da maksadını aşan bir açıklama mı mıdır?

Elbette kendisi bilir ama Sayın Sabuncu buna bir açıklama getirmesi gerekir. Çünkü bu sözler, diğer partilerin kadın kolları başkanları sessiz kalsa da,  Sayın Sabuncu’nun yüzünü ak edecek sözler değildir.

Mevlana diyor ki, “Her dil, gönlün perdesidir. Perde kımıldadı mı, sırlara ulaşılır.

Sayın Sabuncu’nun yaptığı açıklamasıyla ulaştığımız sır ise “Sözün, onu söyleyenle bağlantılı olduğu, onun bulunduğu bilgi ve duygu safhasını, düşünsel alanını ve değer basamağını gösterdiği” dir.

Tokat’taki tek başarılı kadın kolları başkanı olduğunu düşündüğüm Sayın Sabuncu’dan hiç değilse  “lüzumsuz söz yanan ateş gibidir”, ya da “düşünmeden konuşmak nişan almadan ateş etmeye benzer” gibi özlü sözleri aklına getirerek, düşündüklerinin hepsini söylememesini, bunun yerine söylediklerini düşünerek söylemesini beklerdim.

Sayın Sabuncu “AKP’li kadınlar hedef alındığı için bu ayırımı yaptım” diyebilir. Ancak bu inandırıcılıktan uzak olur. Sayın Sabuncu bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek “Sadece partimizin kadınlarına değil, tüm kadınlarının iffetine ve namusuna yönelik hiçbir hakareti kabul etmemiz mümkün değildir” diyerek, yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirdi. Kaldı ki, “dışarıdakiler” diyerek bir ayrıştırmayı yaptığı da açık seçik ortadadır.

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bugüne değin olumlu ya da olumsuz bir açıklama yapamayan Tokat AKP Kadın Kolları başkanının böyle “ayrıştırıcı” bir dille yaptığı açıklama bile, aslında İstanbul Sözleşmesinin ne denli gerekli olduğunu göstermektedir.

Düşünsenize, kadınları birey olarak görmeyen erkeklerden geçtim,  AKP’ li kadınlar, kendilerinden olmayan kadınlarla mücadele ediyor, kendilerinden olmayan kadınların iffetine ve namusuna yönelik hakaretleri mübah görüyorlar.

Sayın Sabuncu’nun açıklamasından çıkan anlam tam olarak bu değilse nedir?

Öyle olmasa Sayın Sabuncu “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ise ya satılıktır ya kiralık” ve “Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla, çocuğumla eşit değilim. Eşim değil, zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır” diyen akıl ve vicdan yoksunu insanlar için de zamanında iki kelam ederdi.

İlgili Yazılar

Yazmacılar Sitesi Törenle Açıldı

TOKATtan Haber

Bakanlıktan talimat gelmese Corona denetimi umurlarında bile olmayacaktı!

TOKATtan Haber

Vali Dr. Ozan Balcı’dan Tokat Devlet Hastanesine Ziyaret

TOKATtan Haber

Yorum Yaz