Dünyadan Manşet Yaşam Yurttan

Araştırma: Avrupa’da Denizleri En Çok Kirleten Ülke Türkiye…

Yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’da nehirlerden sürüklenen çöple deniz kirliliğine en çok yol açan ülke Türkiye. Araştırmacılar deniz kirliliğine yol açan başlıca etkenin ise plastik kullanımı olduğuna dikkat çekti.

DW Türkçe’nin haberine göre Avrupa’daki 42 nehirden okyanuslara giden çöplerin incelendiği araştırmadan elde edilen veriler Nature Sustainability adlı bir çevre dergisinde yayınlandı.

The Guardian ve Spiegel’in de yer verdiği araştırmaya göre nehirlerden denize sürüklenen çöpün yüzde 16’sı Türkiye kaynaklı.

“Temizlik yetmez, plastik kullanımı azaltılmalı”

Kaynak ülke sıralamasında Türkiye’nin ardından İtalya 11,3’le ikinci, İngiltere yüzde 8,4’le üçüncü ve yüzde 8,21’le İspanya dördüncü sırada yer aldı.

Daha az kıyı şeridinin bulunduğu Almanya ise nehirlerden denizlere sürüklenen çöplerin yaklaşık yüzde 2’sinden sorumlu.

Denizlerdeki kirliliğin büyük bir bölümünün plastikten kaynaklı olduğuna dikkat çeken araştırmacı İspanya’daki Cádiz Üniversitesi’nden Daniel González-Fernández, bu kirliliği azaltmak için sadece nehirlerin temizlenmesinin yeterli olmayacağını, çöpün kaynağını kurutmak için plastik kullanımının azaltılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’ye plastik atık ithalatı

Greenpeace Akdeniz, Nisan 2021’de açıkladığı raporunda Türkiye’nin 2020 yılında da Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke olduğuna dikkat çekmişti.

Rapora göre geçen seneye kıyasla plastik atık ithalatında yüzde 13 artış gerçekleşti ve her gün 241 kamyon dolusu plastik atık Türkiye’ye geldi.

Son 16 yılda ise Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atıklar 196 kat arttı.

Greenpeace, Çin’in 2018 yılındaki plastik atık ithalatı yasağının ardından plastik çöplerin yeni adresi olan Türkiye’de her sene plastik atık ithalatının katlanarak artmaya devam etiğine dikkat çekiyor. Plastik atık ithalatının da Türkiye’deki plastik kirliliğinin başlıca nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

KAYNAK: Onedio

İlgili Yazılar

Atatürk’ün vasiyet gelirlerine de el attılar

TOKATtan Haber

İşin tadı iyice kaçtı

TOKATtan Haber

Taşıdığı unvana ayak uyduramayan acente sahibi…

TOKATtan Haber

Yorum Yaz