Kadir Özbilgin Köşe Yazıları Manşet Tokattan

Çocuklar nasıl profesör olacak?

Duymuşsunuzdur.

Tokat Belediyesi “Profesör olacak Çocuklar” sloganıyla bir “ilk Fakültem” uygulaması başlattı.

Taşıdığı amaca yönelik olarak yararlı ya da zararlı olabilecek bu uygulama için endişelenelim mi yoksa sevinelim mi bilemedim.

İlk önce şunu belirteyim. “Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun çocuklara hediyesidir” diyerek tanıtılan bu uygulamanın maliyetini Sayın Eyüp Eroğlu cebinden karşılıyorsa sorun yok! Ama Tokat Belediyesi bütçesinden karşılanıyorsa ki öyle olduğu anlaşılıyor, Sayın Eroğlu’nun değil, Tokat Belediyesi’nin, yani kamunun, yani bizlerin hediyesi olduğunu söylemek daha yakışık alır.

Söz konusu uygulama yeni ya da Sayın Başkanın icat ettiği bir uygulama değil. Bu uygulama www.cocukfakultesi.com sitesinden de görebileceğiniz gibi uzun süredir pazarda / satışta olan bir uygulama. Bu siteye girdiğinizde, karşınıza çıkan Slider (görsel uygulama) ile belediyenin www.ilkfakultem.com sitesindeki Slider dahi benzerdir.

Orijinal sitede; www.cocukfakültesi.com’dahayal profesörlüğü”, “ olarak tanımlanan bu uygulama animasyon filmlerle,  çocuklara oyunlaştırma, deneyimsel öğrenme gibi çeşitli gelişimsel teknikler kullanılarak meslekleri deneyimletmek ve çocukların ilgi duyduğu alanlarda kendi yeteneklerini, yaratıcılıklarını, becerilerini geliştirmeleri, nihayetinde kendilerini keşfetmeleri konusunda onlara yol göstermek amacıyla oluşturulduğu ifade edilen bir platformdur.

Hani çocuklara hep sorulan bir soru vardır ya, “Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?” Bu uygulama, ‘çocuklar, büyüdükleri ortam ya da çevreden etkilenseler bile meslek seçimleri büyük ölçüde deneyimleri doğrultusunda şekillenmektedir’ hipotezine dayanıyor.

Bu hipotezden yola çıkarak, çocuklara oyunlaştırılmış bir deneyimsel öğrenme platformu sunularak soyut kavramları günlük hayat becerileri ile bütünleştirebilme ve yaratıcılıklarını, becerilerini; kendilerini keşfedebilme yolunda meslek edinimini kazandırmayı amaçlıyorlar.

Bunları düşündüğünüzde yararlı olacak gibi görünüyor.

Ama çocuklukta herhangi bir çizgi filmde gördüğümüz basit bir detayın zihnimize kazınarak bütün hayatımıza etki edebileceğini düşününce de çok dikkatli olmamız gerektiği ortaya çıkıyor.

Özellikle Tokat Belediyesi’nin önemli işleri önemsizleştirme konusundaki sicilini düşündüğümüzde konuya ihtiyatla yaklaşmamız gerekiyor.

Çünkü bu tür çizgi filmler sağlıklı çocuk gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Çünkü bu filmlerde yararlı mesajlar didaktik (bilgi öğretimi-öğretici) bir biçimde verilmiyor. Bunun yerine çocuklara hikâyenin içine gizlenen mesajları içselleştirebilecekleri oldukça komik ve eğlenceli maceralar sunuluyor. Yani niyetiniz iyi değilse çocuklara her türlü yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

Zaten bu uygulamanın mimarı olan şahıs kendisiyle yapılan bir söyleşide, “…hayal kurarken zihin, beyinin farklı kısımları boyunca tarama yapıyor ve küçük bilgi parçacıklarını birleştiriyor. Bu bağlantılar da genellikle yeni ve yaratıcı fikirler için kıvılcımı ateşliyor. Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün!” diyor.

Yani küçük yaştaki beyinleri niyetinize göre şekillendirmeniz mümkün!

Örneğin, şu anda Kral Şakir’in, en çok sevilen Türk hayal kahramanı markalarından biri ve lisans sektöründe Türkiye’nin bir numarası konumuna yükseldiği söyleniyor ama bu konuda yapılan bazı ebeveyn yorumları da akla zarar.

Başkan Sayın Eyüp Eroğlu’nun “Profesör olacak çocuklar” sloganıyla tanıtmaya çalıştığı bu uygulamada 50 adet videonun bulunduğunu belirtiyor. Bu filmlerin içerikleri hakkında gösterime girmeden şimdiden bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum.

Genel anlamda şunları söyleyebilirim. Çocukluk döneminde sürekli izlenen bu çizgi filmler, hem geçirilen zaman hem de içeriklerin etkisi bakımından önemlidir. Çizgi filmlerde bilinçaltı yerleştirilmeler sıklıkla görülmektedir. Bilinçaltı mesajlar bireylerin farkındalık eşiklerinin altında hazırlanan iletilerdir. Ayrıca bu mesajların çocuklar üzerindeki etkileri yetişkinlerden daha belirgindir. Bilinçaltının bireyin üst bilincini dolayısıyla kararlarını ve davranışlarını yönlendirebileceği öngörüsü, bireylerin davranışları üzerinde etki sahibi olmak isteyenler için müdahale alanı sunar. Bir rıza üretimi ve kaçınma imkânı olmaksızın maruz kalınan bu mesajlar dikkat çekici sıklıklarla çizgi filmlerde kullanılmaktadır. Bu filmlere gizlenen bilinçaltı mesajlar filmlerin, çocukların farkındalıklarında yer bulma, hayal dünyalarına kahramanları yerleştirme ve böylelikle filmin tüm ürünlerinin tüketicisi olma çabalarını destekler.

Çizgi filmlerle ilgili diğer bir iddia da küresel kültür ile yerel kültür arasında bir takım kitle iletişim araçları üzerinden bir kültürel mücadele yaşandığı ve bu mücadele alanlarından birinin de çizgi filmler olduğu görüşü savunulmaktadır.

Bu konuda, ulus aşırı üne sahip çizgi filmleri çocukların yoğun bir şekilde izlemesi, Batılı kültüre ait değerlerin ve yaşam biçimlerinin giderek yerel kültürleri etkisi altına almasına neden olduğu, bu durumun, yeni nesillerin kendi kültürlerine yabancılaşmalarına ve kültürel kimlik bunalımı yaşamalarına sebebiyet verdiği de ileri sürülen savlar arasındadır.

Bu bağlamda Türkiye’de son yıllarda üretilen yerli çizgi filmler aracılığıyla küresel kültüre ait değerler karşısında, Türk kültürüne ait değer ve pratiklerin yeniden üretildiği, bu yolla da Türk kültürüne ait değerlerin çocuklar tarafından öğrenilmesine katkı sağlandığı görüşü ileri sürülmekte birlikte, Türkiye’deki medya emperyalizmi ve yaşanan kültürel emperyalizm düşünüldüğünde Türk yapımı olduğu söylenen çizgi filmlere de şüphe ile yaklaşmak gerektiği ortaya çıkıyor.

Çizgi filmler masum bir şekilde beynimizi boşaltmamıza ve hoşça vakit geçirmemize olanak sağlarken, bir yandan da algımızı yönetmeye ve subliminal (bilinçaltı) mesajları kolaylıkla sindirmemize sebep oluyor. Etkileri son derece güçlü olan bu renkli filmler, bilişsel, duygusal ve toplumsal açıdan bizleri kolayca manipüle edebiliyor.

Bu bağlamda, Sayın Başkan uygulamaya aldığı “ilkfakültem.com”  adlı çocuk fakültesinde, bir bilinçaltı mesaj vererek çocuklarımızın manipüle edilmesini istemiyorsa çok dikkatli olunmasını sağlamalı, bu konuda farklı disiplinleri (eğitmen, sosyolog, iletişimci vb.) bir araya getirerek denetim sorumluluğunun da kendisine ait olduğunu unutmamalıdır.

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj: başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı  limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. 

İlgili Yazılar

Taşıdığı unvana ayak uyduramayan acente sahibi…

TOKATtan Haber

Korona Virüs Denetimlerimi…

TOKATtan Haber

Corona virüs salgınında ikinci dalga alarmı! 20 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı

TOKATtan Haber

Yorum Yaz

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.