Manşet Tokattan

Tokat TSO Başkanı Ali Çelik’ten Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’ nde yaşanan kayyum sürecine tepki

Tokat TSO Başkanı Ali Çelik Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Pancar Kooperatifimiz kayyumdan kurtarılmalı varlıklarının kayyum eliyle satılmasına müsaade edilmemelidir” dedi.

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin  2 yıldır kayyum tarafından yönetildiğini, bir türlü genel kurulun yapılarak tekrar asıl sahiplerine yani çiftçinin seçtiği kurula geri verilemediğini belirten Tokat TSO Başkanı Ali Çelik açıklamasını şöyle sürdürdü.

68 bin çiftçinin iradesi yok sayıldı

“Hiçbir önemli ve ciddi gerekçe göstermeksizin 68 bin çiftçinin iradesini, tercihini yok sayarak kooperatifin yönetimine organ boşluğu gerekçe gösterilerek kayyum atanmıştır. İlk olarak Kooperatife Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Mart 2020 tarihinde yapılan görevlendirme ve sonrasında 20.10.2020 tarihinde mahkeme kararıyla Kooperatif genel kurulu yapılıp yeni yönetim kurulu oluşturuluncaya kadar yapılan kayyum ataması hukuksuz olarak kalıcı hale gelmiştir. Geçici olması gereken ve mahkeme hükmüne ve hukuk kurallarına aykırı şekilde sürdürülen süreç, kabul edilebilir bir durum değildir.”

68 bin çiftçinin iradesinin yok sayılmaya çalışıldığını üzülerek takip etmekteyiz

Hukuki olarak 2-3 ayda yapılabilecek olan genel kurulun bir türlü yapılamadığını, bunu anlamanın mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Ali Çelik, “Diğer taraftan bazı siyasilerin basına yansıyan açıklamalarının sürecin siyasi saiklerle ilerlediği ve Tokat’ın 68 bin çiftçisinin iradesinin yok sayılmaya çalışıldığını üzülerek takip etmekteyiz.  Siyasilerimizin görevi bir sivil toplum örgütünün yapısına müdahale etmek değil, şeffaf ve adil bir şekilde yapılacak olan genel kurulun takipçisi olmaktır” dedi.

Bu hukuksuzluğu kabul edemeyiz

Bu hukuksuzluğu kabul edemeyeceklerini kaydeden Başkan Ali Çelik, “çiftçinin, üreticinin derdini ancak kendisi anlar” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

“ Atamadan günümüze kadar 24 aydan fazla zaman geçti. Kanunda belirtilen yetki ve görev süresini aşarak gerekçe gösterilmeksizin hukuksuz bir şekilde seçim ve genel kurul yaptırılmamaktadır. Diğer taraftan Kooperatife ait olan Yem Üretim Fabrikası, Mısır Kurutma Tesisi, Arpa Ezme ve Flake Tesisi, Et Kombinası ve Parçalama Tesisi, GES Güneşten Elektrik Üretim Tesisi, Tarımsal Ürün Alım Merkezleri, Lisanslı Çelik Depolama Tesisleri ve Tarım Marketleri ile şehir merkezinde bulunan değerli arsaları seçim yapmak üzere atanan bu kayyım eliyle hukuksuz bir biçimde yetkileri olmamasına rağmen satılmaya çalışılmaktadır. Bunu kabul etmemiz ve sindirmemiz mümkün değildir. Atanan kayyım hukuksuz bir şekilde çiftçi örgütünü bırakmamak istiyor. Bu durumu anlamamız, içimize sindirmemiz mümkün değildir.  Bu demokrasinin ve kanunların rafa kaldırılmasından 68 bin insana ve onun iradesine karşı koymaktan başka bir şey değildir. Biraz önce zikrettiğimiz ve değeri 500 milyon civarında olduğu ifade edilen bu tesislerin 1163 Sayılı yasa, Kooperatif ana sözleşmesi ve mahkemece atanma gerekçesi hilafına olacak şekilde satılmaya çalışılması, bu kayyımların bu hukuksuz işlemleri yapmak için gücü nerden aldıkları sorusunu bize sordurmaktadır. Uykularımız kaçıyor demek aslında yapılan yanlışların itirafıdır. Bu fabrikalar Tokat’ımızın öz değerleridir. Şehrin en çok ortaklı sivil örgütüne yapılan bu haksızlıklar karşısında sessiz kalmamız mümkün değildir. Pan kop Tokat’ın en büyük sivil örgütü ticari anlamda da en ciddi değerlerinden birisidir Üyelerin iradesine saygı gösterip bir an önce seçim yaptırılmalıdır. “

İlgili Yazılar

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele

TOKATtan Haber

Reklamla yapılan sosyal destekler…

TOKATtan Haber

İsraf Açıklaması Yapan Emine Erdoğan’ın Roma Gezisinde Taktığı Çantanın Fiyatı: 10 Asgari Ücret!

TOKATtan Haber

Yorum Yaz