Ekonomi Manşet Tokattan

Tarım işçileri: “Alım gücümüz bitti”

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 4-5 Haziran tarihlerinde Tokat’ta tarım işçilerini ziyaret etti.

Niksar ilçesini ziyaret eden vekiller ile beraberlerindeki heyet, tarım işçileriyle bir araya gelerek, üretimde yaşanan sorunları yerinde gözlemledi. Üreticileri de dinleyen heyet, “Aile Sigortası”nı anlatarak, CHP iktidarının üretimi ve üreticiyi merkeze alan bir anlayışı esas alacağını ifade etti.  

GEÇEN SENE 5 LT YAĞ 60 TL İKEN ŞİMDİ 170 TL”

Niksar’da temaslarda bulunan CHP heyetine üretimde yaşadıkları sorunları aktaran tarım emekçileri, özellikle hayat pahalılığına dikkat çekerek şu açıklamaları yaptı: “Geçen sene günlük yevmiyemiz 80 TL idi, 5 litre sıvı yağı 60 TL’den alabiliyorduk. Bu sene yevmiyemiz 120 TL ama sıvı yağ oldu 170TL. Alım gücümüz bitti.” diyerek çiftçilerin çok zor durumda olduklarını ifade ettiler.

“GİRDİ MALİYETLERİ 5 KATINA ÇIKTI”

CHP milletvekilleri Emecan ve Durmaz’a, artan girdi maliyetleri sorununu aktaran çiftçiler, maliyetlerin üretimi bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Bir tarım işçisi “Girdi maliyetleri 5 katına çıktı. 25 liraya 5 litrelik benzin alıyordum, şimdi 1 litre ancak alabiliyoruz. Bu üretimi devam ettiremeyeceğiz” diye isyan etti.
Üreticinin fiyatlardaki belirsizlikten de çok şikayetçi olduğunu belirten İstanbul Milletvekili Emecan, “Tarım emekçileri üretiyoruz; ama kaça satacağımızı bilemiyoruz ve zarar ediyoruz, diyor. Devlet taban fiyat belirlemeli, ürün maliyet artışlarını kontrol altına almalı. Özellikle enerji, petrol ve gübre fiyatlarındaki artış doğrudan hükümetin eseri. Ülkede üretim planlaması da yok. Çiftçi ne ekip ekmemesini gerektiğini öngöremiyor. Böyle olunca da zarar kaçınılmaz oluyor.” dedi.

‘KRİZ VE BELİRSİZLİK ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKTÜ’

Üretimdeki belirsizliğe dikkat çeken Tokat Milletvekili Durmaz ise; “Niksar ilçesinde soğan üreticisini tarlasında ziyaret ettik. Soğan üreticisi soğanını satabilecek mi, kar edebilecek mi, bilmiyor. Ekonomik kriz, belirsizlik ve borçlar çiftçinin belini bükmüş durumda.” dedi. Açıklamasının devamında, Tokat’ın potansiyellerine de dikkat çeken CHP’li Durmaz, “Çiftçi ürettiğini yok pahasına dahi satamaz olmuş! İnsanlar sofrasına koyacak ekmeğin derdinde. Bu bereketli topraklarda bile yoksulluk yaşanıyorsa ülkemiz açısından kıtlık tehlikesi söz konusudur” uyarısını yaptı.

İlgili Yazılar

Heterodoks nedir, heterodoks politika ne anlama geliyor?

TOKATtan Haber

TURKEN meselesi nedir derseniz bence budur

TOKATtan Haber

‘Türkiye dünya turizm trendinden kopabilir’

TOKATtan Haber

Yorum Yaz