Manşet Tokattan

Selim Çakar: “Tokat turizmi ile ilgili çalışmalar Tokat genelini kapsamayan çalışmalar şeklinde gerçekleştirilmiştir.”

Tokat Turizm Tanıtma Derneği başkanı Dr. Selim Çakar, Tokat turizmi hakkında yaptığı açıklamada, Tokat’ı ilçeleriyle birlikte bir bütün olarak turizm cazibe merkezi gördüklerini, bu anlamda yaptıkları tüm çalışmalarda, Tokat’ı ilçeleriyle birlikte değerlendirdiklerini söyledi.

Tokat Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Selim Çakar, Tokat’ın turizm çalışmaları anlamında, öncelikli ihtiyacının sürdürülebilir bir planlama olduğuna dikkat çekti.

Tüm ilçelerin katılımıyla genel bir planlamanın ortaya konması gerektiğini vurgulayan Başkan Çakar: “Tokat Turizm Tanıtma Derneği (TUDER) olarak kurulduğumuz günden beri Tokat turizmini geliştirmek, Tokat turizminin sorunlarına çözüm önerileri sunmak üzere çalışmaktayız. Çalışmalarımızda Tokat’ı il merkezi ve ilçeleriyle bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Tokat bir bütün olarak bir turizm cazibe merkezidir. Bu nedenle bu destinasyonu birlikte planlamak ve yönetmek gerekmektedir.

Uzun yıllardır Tokat turizmi ile ilgili çalışmaların ne yazık ki sürdürülebilir bir plan olmadan, her kamu ve yerel yönetim kurumunun kendi başına yaptıkları, Tokat genelini kapsamayan çalışmalar şeklinde gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Çakar sözlerini şöyle sürdürdü.

” Tokat turizminin mevcut durumuna bakıldığında bu tür çalışmaların çok başarılı olduğu görülmemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında Tokat’ı tüm ilçeleri dâhil olmak üzere 4 bin 199 yabancı ve 199 bin 887 yerli turist ziyaret etmiştir. Konaklama tesislerimizin doluluk oranı 2023 yılında toplam yüzde 31,30 olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler Tokat destinasyonunun turistik kaynakları düşünüldüğünde oldukça yetersiz turist ve konaklama sayısı olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki Tokat turizmi ile ilgili veriler, istenilen gelişmeyi yıllardır sağlayamadığımızı göstermektedir” diye konuştu.

İl, ilçe ve belde belediye başkanlarına açık davet                                                    

Dernek Başkanı Dr. Selim Çakar, yerel seçimlerin tamamlanması ile birlikte göreve başlayan belediye başkanlarının olduğuna ve yakın bir zaman önce Tokat Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünde gerçekleşen yeni atamanın olduğuna dikkat çekerek; “Tokat turizmin gelişimi için il merkezi ve ilçelerde turizm alt yapısını geliştirmeye yönelik birçok çalışma günümüze kadar yapılmıştır. Ancak turizmin pazarlanması hususunda yeterli çalışma yapılmamıştır.  Destinasyonu bir bütün olarak görüp gerekli planlamanın ve yönetimin birlikte yapılması, turizmin gelişimi için temel şart olarak görülmektedir. TUDER olarak bu konudaki görüşlerimizi kamu idaresine ve yerel yönetimlere uzun yıllardır belirtmekteyiz. Ancak günümüze kadar bu konuda birlikte çalışma iklimi sağlanamamıştır. Geçtiğimiz ay yapılan yerel yönetim seçimi ile Tokat il merkezinde ve ilçelerinde belediye başkanlıklarında değişiklikler olmuştur.  Yine geçtiğimiz aylarda Tokat İl Kültür ve Turizm müdürlüğüne de yeni bir atama yapılmıştır. Bu değişimi turizmi geliştirmek için bir fırsat olarak görmekteyiz. Yeni yöneticilerin Tokat turizmini geliştirecek, sorunları çözecek çalışmaların başlatılmasında liderlik ve öncülük etmesini beklemekteyiz. Tokat turizmin gelişimi sadece yerel kaynaklarla sağlanamayacaktır. Bu nedenle sayın valimizin, kaymakamlarımızın ve milletvekillerimizin de bu konuyu gündemlerine almalarını ve Tokat’ın turizm dinamiklerini harekete geçirmelerini TUDER olarak talep etmekteyiz. Turizmin gelişimi kamu, yerel yönetim, konaklama işletmeleri, yiyecek-içecek işletmeleri, sivil toplum kuruluşları gibi tüm paydaşların birlikte çalışması ile mümkün olacaktır. Tokat Turizm Tanıtma Derneği olarak üzerimize düşecek her türlü çalışmayı yapmayı bir Tokatlı olarak görev bilmekteyiz. Bu sorumlukla, görevine devam eden belediye başkanlarımıza ve yeni seçilen belediye başkanlarımıza hayırlı olmasını temenni eder ve turizm çalışmalarında aktif katılımlarını beklediğimizi bildiririz” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Tokat’tan Zile’ye kültür köprüsü kuruldu

TOKATtan Haber

Tokat küllerinden yeniden doğacakmış…

TOKATtan Haber

TL erirken Merkez Bankası Başkanı üç kez söylem değiştirdi

TOKATtan Haber

Yorum Yaz