Kadir Özbilgin Köşe Yazıları Manşet Tokattan

Tokat Tanıtım Günleri

Hiç kusura bakmasınlar, adı “Tokat Tanıtım Günleri” ama yapılan organizasyon tam bir “kasaba kurnazlığı.”

Bu etkinlik kişilerin PR yapmasına yarayan bir kurgu mu yoksa Tokat’ın tanıtılmasını sağlayacak bir organizasyon mu?

Ne yazık ki, Tokat’ı tanıtma konusunda başat rol alması gereken Tokat Belediye Başkanı ve şürekâsı bu kasaba kurnazlığına ortak oluyor, tanıtım adı altında gerçekte “Tokat’ın” değerlerine zarar veriliyor.

İnsan biraz utanır! Tokat “ellik” oynamaktan mı ibaret?

Kapalı bir mekânda kulakları sağır eden bir gürültü içinde bir sağa bir sola oynamakla Tokat nasıl tanıtılmış oluyor anlamak mümkün değil! Bu görgüsüzce bir çalım, düşüncesizce bir durum değilse başka nedir?

Gerçekte turizm konusunda yeterli bilgi, birikim ve donanıma sahip olmayan ve ellerine aldıkları fotoğraf makinasıyla Tokat’ı tanıttıkları sanılan, sahip oldukları nitelikleri abartılan kimi zevatın böylesine bir etkinliğe “alkış tutması” sergilenen bu kasaba kurnazlığı görüntüsünü ortadan kaldırmaya yetmiyor. Tam tersine insanların zihin dünyasında yarattıkları çirkinlikle ve hoşnutsuzlukla Tokat’a zarar veriyor.

Tokat tanıtım günleri, İstanbul’da yaşayan Tokatlıların kurtlarını döktükleri, özlemlerini estetik bir bakış açısıyla değil de kaba bir yaklaşımla giderdikleri bir etkinlik midir, yoksa Tokat’ın Tokatlılar dışındaki insanlara tüm gerçek değerleriyle ve estetik bütünlükte tanıtıldığı bir gün müdür, bir karar verin!

Aslında sakatlık, bu etkinliğin Tokat’ta yaşayan, Tokat’ta faaliyet gösteren, Tokat’ı tüm değerleriyle çok iyi tanıyan kişi, kurum ya da kuruluşlarla düzenlenmesi gerekirken, Tokat dışında yaşayan ve gerçekte Tokat’tan bir haber olan siyasallaşmış bir dernek tarafından organize edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu etkinliğin Tokat’taki sivil toplum örgütleri, yarı kamusal meslek örgütleri, il ve ilçe belediyeleri ve üniversitedeki turizm ünitelerinin (akademisyenlerinin) işbirliğinde ciddi bir hazırlık süreci sonunda ve çeşitli senaryolar gözden geçirilerek yapılması gerekirken, bu konuda yeterliliği olmayan bir STK’ya havale edilmesi bile başlı başına bir sorundur.

Bu etkinlikte Tokat Kebabının saç ocaklarda pişirilmesi Tokat Gastronomisine en çok zarar veren bir uygulamadır. Yapılan bu uygulamanın ve bu ocaklarda kebap pişirme yönteminin olumsuz sonuçlar doğurduğu ve bu lezzetin hak etmediği ölçüde “şikâyet” alması sorumluların gözünden nasıl kaçıyor? Madem bu özel yiyeceği aslına uygun olmayan ortamda pişirecektiniz, öyleyse neden coğrafi işaret aldınız? Bu yiyeceği farklı ortamlarda ve seyyar bir ocakta pişirmek istiyorsanız bunun çözümü de var. Tokat Belediyesi her şeye para buluyor. Bunun için biraz para harcar ama bu tür etkinliklerde kullanabileceği seyyar ve gerçek bir kebap ocağı yaptırır olur biter.

Böyle önemli etkinlikler gelişi güzel düzenlenmez. Tokat valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat İlçe Belediyeleri ve Tokat yarı kamusal meslek örgütleri ve ilgili Tokat STK’ları bu etkinliğin böylesine gelişi güzel düzenlenmesine nasıl ve niçin izin verirler?

Tokat mutfağını bu tip etkinliklerde tanıtmak isteyenler öncelikle Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve yine bu okulun Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Programı Atölyesi’nden destek almaları, yapılacak bu tür etkinliklere bu akademik birimleri ortak etmeleri gerekirdi.

Bir de şu var. Bu tür etkinliklerin en etkin ve önemli katılımcıları Tokat’taki geleneksel ya da geleneksel olmayan el sanatkârlarıdır. Bu sanatkârlar gastronomi ve eğlence sektörü ile birlikte kültür turizm sektörünün lokomotifi durumundadırlar. Bu sektör “yaratıcı endüstri” diye tanımlayacağımız bir sektörün temsilcileridir. Bu tür etkinlikler el sanatkârlarının iş yaşamlarını devam ettirebilmeleri için de birer fırsattır. Bu nedenle de özellikle yerel el sanatkârlarının her fırsatta bu tür etkinliklerle desteklenmesi gerekmektedir. Tokat el sanatları ustalarının desteklenmesi yerine, katılım için yüksek bedeller istenilmesi bile başlı başına bir ayıptır. Tam tersine yerel yönetimler yerel el sanatkârlarının bu tür etkinliklere katılımlarını sağlamak üzere, onların nakliye ve ulaşım masraflarını karşılamalı, konaklama ve iaşe giderlerinin de azından bir bölümüne ortak olmalıdır.

Diğer bir husus da şudur. Bu tür etkinliklerinin geri dönüşümleri mutlaka ölçülebilmeli; somut ve ölçülebilir çıktılar elde edilmeli ve bir sonuç raporu halinde getirilmelidir. Bunun için bu etkinliklere katılan yerel firmalarla etkinliğin sonuncu gününde bir anket yapılmalı ve etkinlik hakkındaki düşünceler toplanmalı ve daha sonra kullanılacak verilere dönüştürülmelidir.

Bu işler tüccar pazarlığıyla ve konuyla uzaktan yakından ilgisi ve bilgisi olmayan siyasallaşmış,  sivil toplum olmaktan çıkmış, “siyasal toplum örgütü” le olmaz.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, ilçe belediyeleri, yarı kamusal meslek örgütleri bu şehirde yaşamayan, bu şehrin sorunlarını bizzat yaşamayan, Tokat’ı tanımayan ama tanıdıklarını zanneden “seni uzaktan sevmek aşkların en güzelidir”  mantığıyla memleketi değil de, kendilerini ihya etme anlayışında olan STK’larla ya da kişilerle iş tutmaktan artık vazgeçmelidir.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyeleri ve yarı kamusal meslek örgütleri eğer Tokat için gerçekten yararlı işler yapmak istiyorlarsa, 360 gün kendilerine güzelleme yapan kişi ya da kurumlara değil, stratejik planlamanın aktörleri kabul edilen yerel aktörlerle ve Tokat dışında da her daim Tokat için yapılması gerekenleri hiçbir karşılık beklemeden, güzelleme yapmadan yıllardır açıkça yazan çizen memleket sevdalılarına kulak vermelidir.

İlgili Yazılar

Başkan Özdilek Özcan’dan basın açıklaması

TOKATtan Haber

Kim yalan söylüyor? Bakan mı çiftçiler mi?

TOKATtan Haber

Kredi kartı borcundan takibe düşenler 4,1 milyon kişiye ulaştı

TOKATtan Haber

1 Yorum

cemal kutlu Aralık 4, 2022 at 4:58 pm

Merhaba kıymetli Kadir Bey,
Öncelikle ilimizin tanımı için (eksikte olsa) emek vermiş olan herkese teşekkür ederim.
Özel olarak sizi de hem bu yerinde eleştirileriniz ve hem de gerek memurluk gerekse emeklilik döneminizde ilimize her alanda kesintisiz verdiğiniz hizmetler için teşekkür ve tebrik ederim.
Kıymetli Üstadım bildiğiniz gibi; emekli devlet memuru ve turizm seyahat acentası (A grup) sahibi olarak 25 yıl ulusal ve uluslararası boyutta 7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizi tanıttım.
Ankara’da ikamet etmekle birlikte; özel olarak ilimiz Tokat’ın tanımı için de 2010 yılından beri başta Tokat valilik makamı olmak üzere belediye ve ilgili STK’lara projeli işbirliği önerilerim oldu. Şimdiye kadar ilgililerden olumlu veya olumsuz bir cevap gelmedi.
İlimizin tanımı; ne tek başına yerelden ne de tek başına taşradan yapılamaz-yapılmamalıdır.
Daha önce de önerdiğim gibi ilimiz Tokat ailesi temsil yetkisi olan valilik makamı önderliğinde Tokat Tanıtım merkezi veya Tokat Tanıtım Vakfı kurulmalıdır. Ve 3 günlük “Tokat Tanım Günleri” yerine bir hafta sürecek olan Tokat Kültür Haftası adıyla ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir ve Bursa gibi illerde her yıl düzenli yapılmalı. Böylece yılda 3 gün değil bir ay Tokat ulusal gündemde kalmalıdır…
Neyse “büyüklerimiz” daha iyisini bilirmiş…
Bu vesileyle öğrendiğim https://tokattanhaber.com/ gazeteniz hayırlı olsun diyor, sağlıklı, huzurlu ve gönlünüzce bir yaşam diliyorum. Ankara’ Selamla, Sevgi ve Saygılarımla

Yanıtla

Yorum Yaz