Manşet Yaşam Yurttan

HAYTAP: Yetkililerden umudumuzu kestik!

Hayvan hakları yasa tasarısının bir türlü Meclis’e getirilmemesine tepki gösteren HAYTAP, “Yetkililerden umudu kestik” diyerek kadınlara, ailelere, hak savunucularına ve kamuoyuna seslendi: Güvende değilsiniz, kendinizi, çocuklarınızı, hayvanlarınızı ve akıl sağlığınızı koruyun.

Hayvanlara yönelik şiddet son bulmuyor. Hayvan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin yıllardır verdiği mücadeleye rağmen hayvan hakları yasasında yol alınmadı. Son olarak yasanın Covid-19 salgını nedeniyle ancak ekim ayı itibariyle Meclis gündemine gelebileceği açıklandı. Hayvan Hakları yasa tasarısının bütün partilerin üzerinde uzlaşmasına rağmen bir türlü Meclise getirilmemesine tepki gösteren Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), “Yetkililerden umudumuzu kestik” diyerek kadınlara, ailelere, hak savunucularına ve kamuoyuna seslendi.

HAYTAP tarafından yapılan açıklamada, “Senelerdir çıkmayan yasalar, uygulanmayan kanun maddeleri vahşetlere zemin hazırlarken, bir sonraki felaket haberini bekler vaziyette buluruz kendimizi” dendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 İlk çağrı kadınlara: Hayvan Hakları Federasyonu olarak umudumuzu kestiğimiz yetkililere değil, sizlere bir çağrıda bulunmaya karar verdik. Kendinizi koruyun, çünkü mevcut kanunlar ve mevcut sistem sizleri koruyamıyor. Hapishanelerde yeterli yer olmadığı gerekçesiyle katillerle, tecavüzcülerle iç içe yaşıyoruz.

 İkinci çağrı ailelere: Lütfen çocuklarınızı koruyun. Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişi, önceki gün bir hayvana cinsel saldırıda bulunmuş; ağır işkencelere maruz bırakmış olabilir. Bundan sizin haberiniz olamaz, çocuğunuz güvende değil.

 Üçüncü çağrı hayvan hakları savunucularına: Etrafınızdaki can dostlarınızı çok iyi koruyun. Yarın bir gün sokaktaki dostunuzun başına bir iş geldiğinde siz gözyaşı dökerken; katiller yaptıkları katliamın karşılığı, kapalı alanda sigara içmiş gibi muamele görüp, kesilen para cezasını 4 taksitle ödeyerek kurtulacaklar.

► Son çağrı herkese: Bu süreçte akıl sağlığınızı koruyun. Çünkü mevcut kanunlar ve yaşanılanlar onu da korumanıza müsaade etmez.

KAYNAK: Birgün

İlgili Yazılar

Prim borcu olanlar dikkat!

TOKATtan Haber

Darısı Tokat Belediyesi’ne

TOKATtan Haber

Kocaman Ar-Ge Danışmanlık

TOKATtan Haber

Yorum Yaz